United are șansa revanșei în fața lui Wolverhampton, după eliminarea din Cupa Angliei

Alexandru Matan in meciul de fotbal dintre FC Viitorul si Racing FC Union Luxemburg, contand pentru Liga Europa, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, joi 19 iulie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

de Mihai Alexandru

„A fost cel mai slab meci din mandatul meu și avem multe lucruri de învățat din acest rezultat”. Așa a descris Ole Gunnar Solskjaer eșecul suferit de Manchester United în sferturile de finală ale Cupei Angliei, scor 1-2 pe Molineux, în fața lui Wolverhampton, în urmă cu o lună. Marți seară, de la ora 21:45, „diavolii roșii” au șansa revanșei, în etapa a 33-a a campionatului.

FĂRĂ COMPLEXE ÎN FAȚA GRANZILOR

Miza partidei este uriașă pentru oaspeți. Manchester United este pe locul 4 în Premier League (golaveraj 60-41) și, grație lui Ole Gunnar Solskjaer, a revenit în lupta pentru un loc în ediția viitoare de UEFA Champions League. Wolverhampton este pe locul 7 (golaveraj 38-38) și nou-promovata din Midlands are planuri mari în acest final de sezon. „Lupii” lui Nuno Espirito Santo vor juca în semifinalele Cupei Angliei, contra lui Watford, după ce au scos-o din competiție pe Manchester United.

Pentru Wolves, însă, și parcursul din campionat rămâne foarte important, pentru că lupta pentru locul 7 este aprigă, iar Leicester, Everton, Watford și West Ham sunt separate în clasament de doar două puncte. Ar fi o performanță uriașă ca Wolverhampton să termine chiar în urma granzilor din Premier League, la primul sezon de la revenirea în primul eșalon. În ultimele cinci etape, Wolverhampton a obținut un singur succes, dar echipa lui Nuno Santo a arătat un fotbal excelent contra echipelor mari.

ÎN TUR A FOST 1-1, PE OLD TRAFFORD

De altfel, Manchester United nu a reușit să-i învingă pe „lupi” în acest sezon. În afară de eliminarea din Cupă, în care Solskjaer a folosit și câțiva jucători de rezervă, „diavolii” s-au mulțumit doar cu o remiză în tur (1-1), pe vremea când echipa era antrenată de Jose Mourinho. Fred a deschis scorul pentru favoriți, în minutul 18, dar Joao Moutinho a egalat pentru Wolves imediat după pauză, iar apoi a apărat cu succes egalul de pe Old Trafford. Nu a fost însă prima surpriză realizată de Wolverhampton!

În debutul sezonului, echipa de pe Molineux a remizat cu Manchester City (1-1) după ce a condus pe final de meci, iar Chelsea a obținut un singur punct din cele două meciuri disputate contra „lupilor” în acest sezon! Mai mult, Wolverhampton a câștigat pe Wembley în fața lui Tottenham (3-1), a remizat pe Emirates cu Arsenal (1-1), iar în Cupa Angliei a eliminat-o din competiție și pe Liverpool, după un 2-1 meritat obținut pe teren propriu. Așadar, nu există complexe de inferioritate în lotul lui Nuno Espirito Santo, care va încerca să profite pe contraatac de breșele „diavolilor”.

WOLVES ARE UN SINGUR SUCCES ÎN 5 ETAPE

Etapa trecută, Manchester United s-a impus pe teren propriu în fața lui Watford (2-1), grație golurilor marcate de Rashford și Martial. Echipa lui Solskjaer venea după eșecuri cu Arsenal (0-2 în Premier League) și Wolverhampton (1-2 în Cupa Angliei). „Lupii” vin după un program dificil, în care au obținut victorii în fața lui Cardiff și Manchester United, remizând și pe Stamford Bridge (1-1), după ce au condus până în minutele de prelungire! Etapa precedentă, Raul Jimenez & Comp. au cedat pe terenul lui Burnley, după o prestație ștearsă, scor 0-2. Gazdele au lotul complet marți, dar „diavolii” nu pot miza pe Darmian, Sanchez și Valencia.

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM

S-au marcat mai puțin de trei goluri în fiecare din ultimele șase meciuri de campionat ale lui Wolverhampton
În 6 din ultimele 7 meciuri directe s-au înscris cel puțin trei goluri. De trei ori scorul a fost 2-1
Manchester United a pierdut o singură etapă din precedentele 14 disputate în Premier League
Manchester United are un singur eșec în cele 15 etape disputate acasă în acest sezon (9 – 5 – 1)

Sursa foto: Guliver / Getty Images