Federer este mare favorit să ajungă în semifinale la Indian Wells. Meci de vis cu Rafa Nadal?

de Gabriel Morariu

Roger Federer a ajuns la 8 victorii consecutive în circuitul ATP. El este mare favorit și în duelul din sferturile de finală de la Indian Wells.

Elvețianul îl întâlnește pe Hubert Hurkacz, polonez mai tânăr cu 15 ani decât fostul lider mondial.

Federer încearcă să ajungă pentru a treia ediție la rând în ultimul act de la Indian Wells. Partida din sferturi cu Hurkacz este programtă în noaptea de vineri spre sâmbătă.

FEDERER ARE 11 VICTORII ÎN 12 MECIURI ÎN 2019

Fostul lider mondial a cucerit deja un titlu, s-a impus la finalul lunii trecute în întrecerea de la Dubai. Victoria cu Tsitsipas din ultimul act al competiției din Emirate, i-a adus trofeul cu numărul 100 în circuit. Astfel, el a devenit doar al doilea jucător care atinge această bornă (Jimmy Connors e lider cu 109).

După cele 5 partide câștigate la Dubai, Roger și-a trecut alte 3 în cont și la Indian Wells. Federer i-a eliminat pe Peter Gojowczyk (6-1, 7-5), Stan Wawrinka (6-3, 6-4) și Kyle Edmund (6-1, 6-4). Singura înfrângere din acest sezon rămâne cea din turul IV de la Australian Open, cu Stefanos Tsitsipas.

Federer a adunat 5 titluri în carieră la Indian Wells și deține recordul în acest sens, la egalitate cu Novak Djokovic. Cum sârbul a fost deja eliminat din competiție, FedEx poate rămâne singur în frunte dacă pune mâna pe al 6-lea trofeu în California.

POLONEZUL DE 22 DE ANI A IMPRESIONAT LA ULTIMELE DOUĂ TURNEE

Ocupantul locului 67 ATP vinea la Indian Wells după sferturile de finală la Dubai, cu victorii la Moutet și Nishikori. El a fost învins înainte de semifinale de Tsitsipas.

Polonezul care a evoluat în toamna trecută și în Sala Polivalentă din Cluj, în Cupa Davis, contra Româneii, și-a continuat forma bună la primul Masters al anului.

Hurkacz a obținut 4 victorii, ultimele 3 în set decisiv. Printre jucătorii învinși s-a numărat din nou și Nishikori. Lista completă îi cuprinde pe Young, Pouille, Kei și Shapovalov.

Nativul din Wroclaw are 1,96 m înălțime și servește foarte bine. Dacă are un procentaj bun pe prima minge, a demonstrat că poate învinge adversari cu un clasament mult mai bun decât al său.

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM

Este prima întâlnire directă între cei doi jucători.
Federer a pierdut finala de anul trecut cu Juan Martin del Potro, după ce a ratat două mingi de meci în setul decisiv.
Hurkacz este la cea mai bună performanță într-un turneu ATP Masters 1000. Niciodată nu mai jucase la Indian Wells, iar în competițiile Masters nu trecuse de turul 2.
După acest turneu, polonezul e sigur că va urca de pe 67 până cel puțin pe 53 – career-high.
În cazul în care Federer îl învinge pe Hurkacz, iar Nadal trece de Karen Khachanov, cei doi foști lideri mondiali se vor afla față în față în semifinale.

Sursa foto: Guliver / Getty Images