Krasnodar – Valencia: rușii sunt neînvinși pe teren propriu din octombrie 2018!

Alexandru Matan in meciul de fotbal dintre FC Viitorul si Racing FC Union Luxemburg, contand pentru Liga Europa, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, joi 19 iulie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

de Gabriel Morariu

Valencia are prima șansă la calificarea în sferturile de finală din Europa League, după victoria din tur cu Krasnodar: 2-1. Pe „Mestalla”, Rodrigo a reușit o dublă, dar elevii lui Marcelino nu se pot culca pe o ureche.

Rușii reprezintă o formație tare pe teren propriu, vor pune presiune încă din start. Golul marcat în Spania de Claesson le dă speranțe pentru partida care va avea loc joi, de la ora 19:55, pe „Stadium Krasnodar”.

13 MECIURI FĂRĂ ÎNFRÂNGERE PENTRU KRASNODAR PE TEREN PROPRIU

Echipa condusă de Murad Musaev a reușit să se califice în primăvara Europa League dintr-o grupă cu Standard Liege, Sevilla și Akhisarspor. Rușii nu s-au oprit acolo, iar în șaisprezecimi au produs surpriza – i-au eliminat pe nemții de la Bayern Leverkusen (0-0 și 1-1).

Krasnodar este neînvinsă pe teren propriu în acest sezon, reușind victorii cu adversare importante precum Sevilla (2-1), Standard (2-1), dar și un 0-0 cu Leverkusen. Ultima partidă pierdută în fața propriilor fani datează din 21 octombrie, 0-1 cu Akhmat Grozny.

Lucrurile stau foarte bine pentru ruși în campionatul intern, sunt pe poziția a doua, la 5 puncte în spatele liderului Zenit.

VALENCIA ARE UN MORAL EXCELENT, DUPĂ 4 VICTORII LA RÂND

Ibericii au avut un start ratat de sezon, care i-a dus aproape de zona retrogradării din La Liga. Lucrurile s-au îmbunătățit considerabil, iar Valencia a pierdut un singur meci din ultimele 17 disputate.

În urma seriei pozitive, formația de pe „Mestalla” este calificată în finala Cupei Spaniei, joacă acum pentru sferturile Europa League, iar în campionat a urcat pe locul 7, cu speranțe că vor prinde in-extremis poziția a patra, care duce în UEFA Champions League.

„Liliecii” au câștigat partida din weekend, de pe terenul Gironei, cu 3-2. Golul victoriei a fost marcat de Ferran Torres, din pasa lui Kondogbia, în minutul 90.

Trupa de pe „Mestalla” a încheiat pe locul 3 în grupa de UEFA Champions League, fiind depășită de Juventus și Manchester United. Ca atare, spaniolii au ajuns în Europa League, unde au trecut în dublă manșă de Celtic (3-0 la general).

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM

• Valencia a câștigat 3 din cele 6 partide jucate în Rusia, cel mai recent în sezonul 2013/2014, tot la Krasnodar, pe terenul lui Kuban (0-2).
  • Charles Kabore și Aleksandr Martynovich sunt suspendați pentru gazde, în timp ce Stanislav Kritsyuk e accidentat. Spaniolii nu vor putea conta pe suspendații Daniel Parejo și Facundo Roncaglia.
  • Valencia a câștigat 7 din ultimele 8 meciuri jucate în UEFA Europa League
  • Jucători pasibili de suspendare dacă primesc un cartonaș galben: Dmitri Stotski și Kristoffer Olsson (Krasnodar), respectiv Francis Coquelin, Carlos Soler și Mouctar Diakhaby pentru oaspeți.

Sursa foto: Guliver / Getty Images