3 argumente pentru o surpriză de proporții în duelul Slavia Praga – Sevilla, din Europa League

de Mihai Alexandru

Slavia Praga a reușit o remiză valoroasă pe terenul Sevillei (2-2), în prima manșă a optimilor din UEFA Europa League, iar echipa lui Alexandru Băluță are șanse bune de calificare înainte de returul de joi seară (ora 22:00). Mijlocașul român nu a făcut parte din lot în meciul din Andaluzia și are șanse mici să se afle pe teren la partida de la Praga.

FĂRĂ GOL PRIMIT ÎN 4 MECIURI JUCATE ACASĂ!

Puțină lume se aștepta ca Slavia să îi pună piedică Sevillei în tur, mai ales după ce Ben Yedder deschise scorul în primul minut de joc! Dar golurile lui Stoch (’25) și Kral (’39) le oferă mari șanse de calificare cehilor, care au protejat cu succes remiza, în repriza secundă a partidei de pe Antonio Sanchez Pizjuan.

Aliniați într-un sistem 4-5-1 care le-a lăsat puține spații ibericilor, cei de la Slavia vor evolua un pic mai curajos pe teren propriu, unde nu au primit gol în cele patru meciuri jucate în acest sezon, în UEFA Europa League.

DEFENSIVA SEVILLEI ESTE VULNERABILĂ

De altfel, Slavia Praga vine după rezultate impresionante pe plan intern, cum ar fi victoriile cu Ostrava (4-0), Bohemians (3-0) și Slovacko (4-0). Alb-roșii au înscris 61 de goluri în acest sezon și au de departe cel mai bun atac din prima ligă cehă, cu un avans de șase puncte în fruntea clasamentului.

Unul dintre argumentele gazdelor este cu siguranță forța ofensivă, dar și slăbiciunile spaniolilor contribuie la speranțele cehilor. Sevilla este pe locul 6 în La Liga (golaveraj 46-36) și a primit 13 goluri în ultimele 6 meciuri oficiale.

SPANIOLII AU UN BILANȚ MODEST ÎN DEPLASĂRI

Sevilla vine după o victorie spectaculoasă cu Real Sociedad (5-2), dar și după eșecuri dezamăgitoare cu Huesca (1-2), Barcelona (2-4) și Villarreal (0-3). Totuși, andaluzii nu au mai pierdut acasă din luna august a anului trecut, reușind de atunci 13 victorii și două remize. Pe de altă parte, trupa lui Pablo Machin a pierdut 6 din precedentele 7 deplasări în toate competițiile , cu o medie de 2,29 goluri încasate pe meci!

Sevilla a marcat cel puțin un gol în 9 din ultimele 10 deplasări în Europa League, dar Slavia se va organiza foarte bine în defensivă la meciul de pe Sinobo Stadium, unde a marcat o singură echipă în fiecare din ultimele 10 partide disputate în cupele europene! Oaspeții sunt obligați să atace și ar trebui să vedem o repriză secundă animată, în condițiile în care Sevilla vine cu un lot aproape complet la Praga. Lipsesc accidentații Nolito și Escudero, iar Vaclik este incert. La gazde nu vor juca Coufal, Hromada, Sevcic și Tecl.

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM

• S-a marcat cel puțin un gol după minutul 75, în 5 din ultimele 6 meciuri oficiale ale Sevillei
  • Wissam Ben Yedder a marcat cinci goluri în ultimele trei meciuri oficiale jucate pentru Sevilla
  • Slovacul Miroslav Stoch este golgheterul Slaviei în campionat, cu 11 reușite
  • Sevilla a primit gol în 5 din ultimele 6 meciuri oficiale, în toate competițiile
  • Sevilla este echipa care a câștigat trofeul UEFA Europa League de cele mai multe ori (5)

Sursa foto: Guliver / Getty Images