Călărași- Astra: giurgiuvenii, fără înfrângere de nouă meciuri

Alexandru Matan in meciul de fotbal dintre FC Viitorul si Racing FC Union Luxemburg, contand pentru Liga Europa, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, joi 19 iulie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

de Albert Horvath

Miercuri, 27 februarie, de la ora 17:00, elevii lui Dan Alexa au șansa să intre în istorie prin calificarea în premieră în semifinalele competiției K.O. În 1992, Dunărea era eliminată din ”sferturile” Cupei după ”dublă” tensionată cu Politehnica Timișoara (1-0, respectiv 0-2).

Acum, ”galben-albaștrii” dau tot în sferturile de finală ale Cupei României de un alt oponent aflat într-o perioadă de grație. Astra este proaspăt calificată în ”play-off” și în ultimii ani au fost un club important al țării. Pe lângă titlul din 2016, giurgiuvenii se mândresc cu o Cupă a României cucerită în 2014 și o finală în 2017.

NU AU PIERDUT ÎN 2019

Deși multă lume o consideră victimă sigură, Dunărea își menține echilibrul în Liga 1, fiind acum pe locul 12, cel de baraj. Călărășenii nu au pierdut niciun joc în 2019: au remizat acasă cu FCSB (1-1) și Dinamo (0-0), au scos un egal la Voluntari (0-0) și au trecut pe teren propriu de Chiajna (2-1). Așadar, numai două goluri primite în 360 de minute!

În cele două dueluri din Cupă, Dunărea a trecut ”afară” de CSM Slatina (2-0) și acasă de FCSB (2-1).

Este posibil ca în echipa de start, Alexa să debuteze jucători veniți în intersezon, precum fundașul stânga Steliano Filip sau atacantul Gabi Iancu, rezerve ca portarul Straton sau mijlocașul Alex Munteanu, ținând cont că în weekend ”galben-albaștrii” au un meci dificil în campionat la Gaz Metan Mediaș.

FOARTE OFENSIVI (ȘI) ÎN CUPĂ

Astra a oferit meciuri spectaculoase în actuala ediție a Cupei, trecând cu 5-1 de Luceafărul Oradea și 4-3 (după prelungiri) de Universitatea Cluj! Forța de atac este demonstrată și în Liga 1, acolo unde trupa lui Costel Enache a marcat minim un gol în fiecare din ultimele nouă meciuri. În plus, giurgiuvenii nu au pierdut nicio partidă din ultimele nouă!

În 2019, ”alb-negrii” au două victorii (1-0 cu Hermannstadt și 3-0 cu Viitorul) și două remize (1-1 cu CFR, respectiv Gaz Metan Mediaș).

Interesant este că cinci din cele șase goluri ale Astrei, din 2019, s-au marcat după minutul 46.

În precedentele două dueluri, ambele în sezonul regulat actual: Astra – Dunărea 1-1, respectiv Dunărea – Astra 1-2.

Sursa foto: sportpictures.eu