de Gabriel Morariu

Marius Copil reușea anul trecut să se califice în finală la competiția din Sofia, iar acum revine la această competiție pentru pentru a-și apăra cele 150 de puncte.

Norocul nu a fost de partea sportivului român, care îl va înfrunta încă din primul tur pe unul dintre favoriți – e vorba de Stan Wawrinka.

ESTE A TREIA ÎNTÂLNIRE DIRECTĂ

Stan Wawrinka a câștigat ambele dueluri directe, în 2013, la Madrid (6-4 6-4) și în 2015, la Australian Open (7-6 7-6 6-3).

Cei doi sportivi sunt vecini de clasament, Marius este pe cea mai bună poziție a carierei – locul 56, în timp ce elvețianul e pe 57. Câștigător a trei turnee de Grand Slam, Stan a fost la un moment dat pe locul 3 în clasamentul ATP.

ÎNVINȘI LA EDIȚIA TRECUTĂ DE ACELAȘI ADVERSAR

Stan Wawrinka a participat o singură dată la întrecerea de la Sofia, anul trecut fiind eliminat în semifinale. El a cedat în fața surpinzătorului Mirza Basic cu 6-7 4-6.

În ultimul act, sportivul din Bosnia a trecut și de Marius Copil, cu 7-6 6-7 6-4, negându-i acestuia posibilitatea de a-și trece în cont primul trofeu al carierei.

START SLAB DE SEZON PENTRU AMBII JUCĂTORI

Marius și Stan a fost învinși încă din turul 2 la Australian Open, astfel că au deja aproape 3 săptămâni de când nu au mai evoluat în circuitul ATP.

Copil a câștigat un singur meci în 2019, cel cu Marcel Granollers de la Melbourne, scor 6-3, 6-4, 6-4. Wawrinka are 3 victorii în două turnee – cu Karen Khachanov și Nicolas Jarry la Doha, unde a fost învins în sferturi de Bautista Agut, respectiv în primul tur de la Australian Open cu Ernests Gulbis.

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM

• Khachanov și Tsitsipas sunt primii favoriți ai întrecerii
  • Copil are un bilanț pozitiv pe hard indoor: 13/5 în 2018. Pe această suprafață a bifat ambele finale ale carierei – Sofia și Basel.
  • Wawrinka nu a mai atins nicio finală ATP din iunie 2017, de după ce s-a operat la genunchi și a lipsit mai bine de jumătate de an din circuit

Sursa foto: Guliver / Getty Images

1 thought on “Marius Copil încearcă să își apere finala de la ATP Sofia! Prim meci de foc în capitala Bulgariei