Pouille speră să realizeze surpriza, deși nu a câștigat vreun set în carieră cu Raonic

Alexandru Matan in meciul de fotbal dintre FC Viitorul si Racing FC Union Luxemburg, contand pentru Liga Europa, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, joi 19 iulie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

de Gabriel Morariu

În prima partidă a zilei de miercuri de pe tabloul masculin, Lucas Pouille are o misiune dificilă în fața lui Milos Raonic. Calificat în premieră în sferturile de finală de la Australian Open, francezul va trebui să facă față serviciului extrem de puternic al lui Milos.

Până acum, în cele 4 meciuri câștigate la actuala ediție a întrecerii de la Melbourne, Raonic a servit nu mai puțin de 106 ași, o medie de peste 26 per partidă.

POUILLE NU CÂȘTIGASE VREUN MECI ÎN CARIERĂ LA AUSTRALIAN OPEN

Competiția de la Melbourne era mereu încărcată de presiune și încheiată cu eșec pentru Lucas Pouille. Francezul participase de 5 ori la acest Grand Slam, de fiecare dată a pierdut în primul tur.

Nimic nu anunța performanța din acest an, când Lucas a ajuns în sferturile de finală după victorii Kukushkin, Marterer, Popyrin și Coric. Înainte să ajungă la Australian Open, Pouille pierduse toate cele 4 meciuri jucate în noul sezon – 3 la Cupa Hopman și unul la Sydney.

După un 2018 slab, încheiat în lacrimi pentru înfrângerea din finala Cupei Davis, Pouille începe bine noul sezon. El era pe locul 31 la începutul turneului, dar va urca cel puțin până pe 24 după acest turneu de la Antipozi.

RAONIC A ARĂTAT UN NIVEL EXTREM DE RIDICAT LA SERVICIU

Canadianul s-a putut baza din plin pe principala sa armă și și-a croit drum spre sferturile de finală. Traseul a fost unul extrem de complicat, cu nume mari încă din primele tururi.

Nick Kyrgios, Stan Wawrinka, Pierre Hugues Herbert și Alexander Zverev s-au lovit ca de zid în momentul în care l-au întâlnit pe Raonic, care a lăsat extrem de puține oportunități pe propriul serviciu. Cu o medie de peste 220 de km la oră pe prima minge, Milos va fi extrem de greu de abordat la retur.

El încearcă să își egaleze cea mai bună performanță a carierei, accesul în semifinale la Australian Open. În 2016, era învins într-un meci dramatic de Andy Murray, în 5 seturi, fiindu-i negată posibilitatea unei finale cu Novak Djokovic.

DOMINARE TOTALĂ PENTRU CANADIAN ÎN PARTIDELE DIRECTE

Milos Raonic a câștigat toate cele 3 partide din carieră cu Lucas Pouille. Una dintre ele a venit la turneu de Grand Slam, chiar la Australian Open în 2016, scorul fiind 6-1 6-4 6-4 pentru canadian.

Celelalte două confruntări au avut loc la competițiile ATP de la Brisbane și Stuttgart, de fiecare dată Raonic s-a impus fără să cedeze vreun set.

Partida lor de miercuri este programată a treia pe arena centrală Rod Laver, în jurul orei 6:00, după două confruntări din circuitul feminin.

Sursa foto: Guliver / Getty Images